Atrakcje

Oprócz naturalnych form rekreacji jakie daje nam okoliczna przyroda w naszym domu organizujemy wiele spotkań integracyjnych, wycieczek autokarowych, wieczorków artystycznych i wiele innych ciekawych form spędzania wolnego czasu.

Cichy świadek historii Dąb "Sławoj"

Cichy świadek historii Dąb   

Około 50 lat temu w okolicy można było spotkać dużą ilość dębów około 300 letnich. Rozciągający się niegdyś Między Wolą Wodyńską a Rosami dorodny las dębowy zwany Dąbrową dziś, efektem kilkudziesięcioletniej pracy tartaku, nie istnieje. SŁAWOJ oparł się jednak piłom tartacznym.

Dąb Sławoj z uwagi na istniejące zagrożenie rozdwojenie jego pnia został w okresie powojennym na polecenie wójta gminy opasany gąsienicą pochodzącą najprawdopodobniej z niemieckiego działa opancerzonego z dodatkową zamocowaną klamrą ściągającą.

Początkowo otwór w pniu zabetonowano ale na polecenie konserwatora zabytków, który zauważył że beton znacznie przyspiesza próchnicę drzewa, wykuto go, a wnętrze nasączono specjalnymi płynami. SŁAWOJ uzależniony jest jednak swoją przyszłością od uregulowania biegu rzeki "WITKI". W czasie wiosennych roztopów zalewa ona tereny parku i podmywa korzenie dębu. Dąb mógłby postać jeszcze kilka wieków na osuszonym terenie.

Przydatne informacje

Wirtualny spacer

Zapraszamy do zwiedzenia naszego obiektu i jego otoczenia w wirtualnym i interaktywnym spacerze, podczas którego lepiej poznasz klimat naszego ośrodka.

Rozpocznij zwiedzanie
 Zwiedzaj 

Kontakt

Dom Seniora "Tęczowe Wzgórze"

Wola Wodyńska 110
08-117 Wodynie
woj. mazowieckie
(ok. 80 km od Warszawy),

tel.stacjonarny: 25 644 29 79
tel. komórkowy: 502 049 540
e-mail:  

 Mapa dojazdu 

Aktualności

© 2024 Dom Seniora "Tęczowe Wzgórze".
Wszelkie prawa zastrzezone.
Wykonanie: Budowa stron internetowych